GALERIA

KONTAKT

Suwalski Park Krajobrazowy

Malesowizna 24
16-404 Jeleniewo

tel./87/ 569 18 01
fax /87/ 569 76 36

e-mail: sekretariat@spk.wrotapodlasia.pl
Akcja SPRING ALIVE 2011 "Wiosna przychodzi na skrzydłach ptaków"
poniedziałek, 04 kwietnia 2011 18:19

W maju br. Suwalski Park Krajobrazowy wspólnie z dziećmi ze Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Wiżajnach uczestniczył w europejskiej akcji obserwacji ptaków Spring Alive „Wiosna przychodzi na skrzydłach ptaków”. Spring Alive to kampania Birdlife International, prowadzona w Polsce przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.

Kampania jest skierowana do wszystkich osób zainteresowanych przyrodą, a przede wszystkim dzieci i młodzieży szkolnej. Akcja polega na rejestracji w internetowej bazie projektu obserwacji bociana białego, jaskółki dymówki, jerzyka, kukułki oraz żołny.  Na podstawie uzyskanych danych tworzone są mapy przylotów ptaków, które pozwalają śledzić postępy wiosny w całej Europie.

W akcji wzięło udział 15 młodych sympatyków ptaków. Pierwszym punktem akcji było spotkanie teoretyczne z pracownikiem Suwalskiego Parku Krajobrazowego, na którym dzieci zapoznały się z gatunkami ptaków podlegającymi obserwacji. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się dlaczego ptaki wracają do nas wiosną z „ciepłych krajów”,  poznały wędrówki ptaków i ich miejsca zimowania, nauczyły się rozpoznawać gatunki w terenie, poznały ich bazę pokarmową oraz sposób budowania gniazd. Każde dziecko otrzymało kartę obserwacji, w której codziennie miało zapisywać własne spostrzeżenia.

Udział w akcji Spring Alive był doskonałą okazją do wyjścia na wiosenną wycieczkę. Takie projekty uwrażliwiają dzieci na piękno przyrody oraz kształtują umiejętności postrzegania natury wieloma zmysłami.