GALERIA

KONTAKT

Suwalski Park Krajobrazowy

Malesowizna 24
16-404 Jeleniewo

tel./87/ 569 18 01
fax /87/ 569 76 36

e-mail: sekretariat@spk.wrotapodlasia.pl
„Wokół jeziora Hańcza”

Atrakcje na trasie:

0,0 km Malesowizna – założona w 1770 r.; we wsi siedziba SPK (przysiółek Turtul), przy której mieści się baza edukacyjno-noclegowa, izba regionalna, punkt informacji turystycznej ze sprzedażą wydawnictw oraz wypożyczalnia sprzętu turystycznego.

W pobliżu siedziby SPK ruiny młyna wodnego z lat 30. XX w.; pierwszy młyn stał tu już w XVII w. Za mostkiem na rzece Czarna Hańcza punkt widokowy z widokiem na dolinę Czarnej Hańczy. W stawie turtulskim żyje osobliwe zwierzę, nadecznik stawowy – gąbka słodkowodna, występująca tylko w wodach bardzo czystych.

1,3 km cmentarz w Szeszupce – cmentarz ewangelicki – świadectwo osadnictwa niemieckiego z okresu sprzed II wojny światowej.

3,2 km Wodziłki – wieś założona w 1788 r. przez staroobrzędowców (wyznawcy starego, niezreformowanego rosyjskiego prawosławia) – ludność zachowująca odrębność etniczną. We wsi drewniana świątynia – molenna (1904-1914) – najstarsza na Suwalszczyźnie. W pobliżu molenny drewniana bania – łaźnia parowa oraz interesujący drewniany budynek (nr 20) z lat 30. XX wieku. Wiekowe drzewa stanowią dogodne podłoże dla porostów, których dorodne plechy świadczą o czystości powietrza.

6,0 km Łopuchowo – wieś powstała w 1789 r., pierwotnie zamieszkiwana przez staroobrzędowców, później przez osadników niemieckich. W pobliżu zachowane mury cmentarza ewangelickiego oraz rezerwat przyrody – „Głazowisko Łopuchowskie”.

9,9 km Dzierwany – wieś założona w 1642 r., nazwa od lit. „dirva” (ziemia, którą można orać); we wsi pomnikowa grusza i dwa pomnikowe klony.

11,4 km Stara Hańcza – ruiny dworu z XVII w. (przebudowanego w XIX w.). Pozostała dworska, ponad 100-letnia, aleja lipowa (pomnik przyrody) i dwa stawy, w których przeprowadzono próbę reintrodukcji rzekotki drzewnej. W parku znajduje się ścieżka edukacyjna „Drzewa i krzewy parku podworskiego w Starej Hańczy”.

15,0 km Przełomka – w odległości 1,5 km od drogi, na Leszczynowej Górze, wieża widokowa z panoramą na rezerwat przyrody „Jezioro Hańcza” – najgłębsze jezioro w Polsce (108,5 m,); Hańcza jest jeziorem rynnowym o dł. 4,5 km i szer. 1,1 km; występują w nim 24 gatunki ryb (m.in. sieja, sielawa, dwa gatunki głowacza) oraz roślinność typowa dla czystych wód (ramienice). We wsi, na prawo od trasy, znajduje się Galeria Wiejska, na lewo pomnikowe drzewa: 2 klony pospolite i wiąz polny.

16,0 km Hańcza – jedna z najstarszych wsi na terenie SPK (1606 r.). We wsi interesujące drewniane zabudowania z XIX w. (nr 14 i 19); przy skrzyżowaniu dróg „wądół” do suszenia lnu.

17,1 km Bachanowo-Błaskowizna – wsie nad jeziorem Hańcza z zapleczem noclegowym (kwatery agroturystyczne) i gastronomicznym (bar, sklep). W Bachanowie znajduje się pomnikowy głaz z tablicą ku czci Antoniego Patli; w Błaskowiźnie pomnikowe drzewa – grab i dąb.

17,7 km Rezerwat „Głazowisko Bachanowo nad Czarną Hańczą” o pow. 1 ha, jest jednym z niewielu miejsc w Polsce o tak dużym nagromadzeniu głazów narzutowych (ok.10 tys.).

W pobliżu głazowiska znajduje się słynny oz turtulski oraz zawieszona dolina „Gaciska”, przecinająca drogę we wsi Malesowizna.

22,5 km Malesowizna (Turtul – siedziba SPK 400 m)