GALERIA

KONTAKT

Suwalski Park Krajobrazowy

Malesowizna 24
16-404 Jeleniewo

tel./87/ 569 18 01
fax /87/ 569 76 36

e-mail: sekretariat@spk.wrotapodlasia.pl
Ochrona cmentarzy ewangelickich na terenie SPK
czwartek, 15 listopada 2018 10:41

Suwalski Park Krajobrazowy we współpracy ze Stowarzyszeniem Miłośnikow SPK "Kraina Hańczy" zrealizował zadanie "Ochrona cmentarzy ewangelickich na terenie SPK" dofinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku.

 

Realizacja zadania przebiegła w dwóch etapach i obejmowała trzy cmentarze ewangelickie w Rutce, Szeszupce i Łopuchowie. Pierwszym etapem było odkrzaczenie i wykoszenie terenu cmentarzy, usunięcie przewróconych drzew i obłamanych gałęzi oraz wycięcie szlaków komunikacyjnych pomiędzy mogiłami.

Cmentarz w Rutce

Cmentarz w Szeszupce

Cmentarz w Łopuchowie

 

Drugim etapem działania była współpraca ze Szkołami w Pawłówce, Wiżajnach i Jeleniewie. Młodzież pod opieką nauczycieli i pracowników Parku pomogła w uprzątnięciu terenu cmentarzy. Po zakończeniu prac porządkowych dzieci uczestniczyły w ognisku integracyjnym oraz miały okazję dowiedzieć się więcej na temat ludności ewangelickiej od obecnego w Turtulu pastora ewangelickiego ks. Dawida Banacha.

Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Wiżajnach na cmentarzu w Łopuchowie

 

Szkoła Podstawowa z Pawłówki na cmentarzu w Rutce

 

Szkoła Podstawowa w Jeleniewie na cmentarzu w Szeszupce

 

Zadanie "Ochrona cmentarzy ewangelickich na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego" dofinansowane zostało przez Województwo Podlaskie.