Trasa: Malesowizna – Łopuchowo 
Długość: 6 km
Oznakowana kolorem brązowym.
Trasa ścieżki rozpoczyna się w lesie łęgowym w Malesowiźnie, nieopodal źródlisk rzeki Szeszupa, a kończy się przy cmentarzu ewangelickim w Łopuchowie.
Szeszupa na terytorium Polski jest zaledwie dwudziestosiedmiokilometrową rzeką, która płynie w rozległym obniżeniu terenu zwanym zagłębieniem Szeszupy.
Na terenie Litwy pokonuje odległość 236 km, gdzie przepływa między innymi przez Kalwarię i Mariampol. Następnie na terytorium Rosji pokonuje odległość 35 km i tam powyżej miasteczka Lesnoje, łączy się z wodami Niemna.
Ścieżka „U źródeł Szeszupy” jest opowieścią o rzece polsko-litewskiego pogranicza, o mijanych po drodze mokradłach, torfowiskach i łąkach, a także o losach ludzi, którym przyszło żyć u jej źródeł.
O obecności ewangelików na tutejszej ziemi świadczą już tylko, ukryte w gąszczu drzew i krzewów, cmentarze – w Szeszupce i Łopuchowie. Ewangelicy przybyli na ziemię suwalską jako koloniści w drugiej połowie XVIII wieku oraz w latach państwa pruskiego po trzecim rozbiorze Polski (1795 – 1807).

Pod koniec XVIII wieku na Suwalszczyźnie pojawili się również Rosjanie – staroobrzędowcy, szukający schronienia przed prześladowaniami w swojej ojczyźnie. Byli to uchodźcy religijni, zmuszeni do opuszczenia Rosji po reformie ksiąg liturgicznych i rytuałów w prawosławnej Cerkwi, którym się sprzeciwili. W roku 1788 założyli wieś Wodziłki, a rok później Łopuchowo. W Wodzikach wierni wybudowali drewnianą świątynię – molennę, która swój obecny wygląd zawdzięcza dobudowanej w 1928 roku dzwonnicy.

|